Dzisiaj jest

strona główna       

 

aktualności

rodzaje zajęć

materiały

linki

o projekcie

kontakt

druki do pobrania


Finał projektu unijnego w ZSOiMS

1 czerwca 2011 r. w  Zespole Szkół Ogólnokształcących i Mistrzostwa Sportowego im.J.I.Sztaudyngera  cała  społeczność szkolna świętowała. Złożyło się na to wiele okoliczności – Dzień Patrona, w trakcie  którego, jak co roku, odbyły się Festiwal Talentów i Gala Sportu, prezentacja warsztatów projektu „Rozwiń skrzydła” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego finalizująca jego II edycję a nie zapominajmy również, że 1 czerwca to Dzień Dziecka.

Uroczystość rozpoczął utworem Mariana Załuckiego „Trema” Jakub Mieszała. Konferansjerkę prowadzili : Paulina Lechowska i Mikołaj Bacior. Na początku spotkania Dyrektor szkoły Pani Beata Szehidewicz przywitała gości m.in. Panią Agnieszkę Cyl – olimpijkę i naszą absolwentkę, Pana Zbigniewa Kubielę – Przewodniczącego Rady Miejskiej, Pana Kazimierza Raksę – Dyrektora Wydziału Oświaty, Kultury i Zdrowia Starostwa Powiatowego, Panią Anitę Kubielę – Przewodniczącą Rady Rodziców oraz wręczyła uczniom nagrody za naukę i osiągnięcia sportowe  w II semestrze tego roku szkolnego.

Kolejnym elementem dnia był Festiwal Talentów.  Ma on na celu pokazanie pasji oraz zainteresowań uczniów, które często nie są znane wśród rówieśników i nauczycieli. Wspomniany wcześniej Jakub Mieszała  zadziwił wszystkich swoimi zdolnościami aktorskimi interpretując fragment „Forresta Gumpa”.  Mikołaj i Marcel Bacior to  z kolei  spece od gier sieciowych.  Może niewiele na ten temat mówią,  ale za to mają duże osiągnięcia – m.in. wicemistrzostwo w polskim turnieju drużynowym ligi Cybersport, pierwsze miejsce w polskich eliminacjach do turnieju ogólnoświatowego  ESL.  Okazało się, że Katarzyna Wołoszyn oprócz tego, że świetnie jeździ na nartach to jeszcze od 6 lat uprawia drugą dyscyplinę sportową, jaką jest jazda konna. Startuje w kategorii „ujeżdżenie” i prezentowała się bardzo dystyngowanie w swoim stroju jeździeckim.

Z okazji Dnia Patrona odbywa się również cyklicznie dla pierwszych klas gimnazjum  konkurs  ”Życie i twórczość Jana Sztaudyngera”. W tym roku I miejsce zajęła Natalia Sikora, II miejsce Martyna Mazurek a III miejsce Ignacy Fitzet. Nagrody zostały ufundowane przez Stowarzyszenie „PUCH OSTU” a wręczył je prezes stowarzyszenia Pan Maciej Dymarski.

Gala Sportu to prezentacja najlepszych sportowców i ich osiągnięć. Już kolejny rok jest prowadzony ranking wśród uczniów gimnazjum i liceum, który obejmuje nie tylko klasy sportowe ale wszystkich uczniów zespołu szkół. Często Galę Sportu odwiedzają goście, absolwenci naszej szkoły, zawodnicy reprezentujący barwy naszego kraju. Tegorocznym gościem była Agnieszka Cyl obecnie najlepsza polska biathlonistka sklasyfikowana w tym sezonie na 22 miejscu w Pucharze Świata. Podzieliła się z obecnymi na Sali wspomnieniami z czasów gdy była naszą uczennicą oraz  zdradziła swój przepis na sukces : „kochać to co się robi i dużo trenować”.

W tegorocznym rankingu pierwsze miejsca zajęli : wśród dziewcząt w gimnazjum –Martyna Piech , wśród chłopców w gimnazjum – Piotr Naumowicz, wśród dziewcząt w liceum – Ewa Buchla, wśród chłopców w liceum – Paweł Lech. [ pełny ranking na stronie szkolnej  http://www.zso-szklarska.pl/sport-n/galasportu/gala2011/ranking2011.html ] Nagrody ufundowane przez licznych sponsorów wręczała Dyrektor ds. sportu Pani Joanna Badacz , której pomagali nasi goście.

Ważnym wydarzeniem tego dnia było zakończenie II etapu, a zarazem całego projektu zajęć pozalekcyjnych „Rozwiń skrzydła” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Prezentację warsztatów projektu „Rozwiń skrzydła” rozpoczęło Koło teatralne przedstawieniem „Techniki asertywne w ptasiej szkole”. Nakrycia ptasich głów oraz wystawę swoich prac na sali gimnastycznej oraz w holu przygotowało koło plastyczne. Następnie koordynator projektu Pani Krystyna Makles przedstawiła założenia projektu oraz jego efekty.  Projekt „Rozwiń skrzydła” był realizowany przez dwa kolejne lata szkolne 2009/2010 oraz 2010/2011. Głównym założeniem projektu było przygotowanie oferty zajęć pozalekcyjnych  dla wszystkich uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Mistrzostwa Sportowego. Realizowanych było 20 warsztatów : w gimnazjum 7 , w liceum 4  oraz  9 wspólnych (dla uczniów liceum i gimnazjum),  co w sumie dało w II edycji projektu 226 miejsc na zajęciach pozalekcyjnych. W ciągu dwóch lat  w projekcie wzięło udział 279 uczniów. Niektórzy maksymalnie wykorzystali okazję uczestnicząc w obydwu edycjach projektu. Była  taka możliwość pod warunkiem wybrania innych form zajęć.  Warsztaty  projektowe miały pomóc naszym uczniom pokonywać trudności w procesie uczenia się ( stąd forma dodatkowych zajęć przedmiotowych - językowe, matematyczne),  przygotowywać do egzaminów zewnętrznych, wzbogacić ofertę edukacyjną szkoły , zagospodarować czas wolny młodzieży ale przede wszystkim rozwijać zainteresowania ( np. koło teatralne, dziennikarskie, plastyczne).  Ważnym aspektem tych zajęć był nacisk na rozwój kompetencji kluczowych czyli łączenie wiedzy i umiejętności z praktycznym ich wykorzystaniem ( poruszanie się po rynku pracy, posługiwanie się technologiami informacyjnymi, doskonalenie umiejętności językowych itd. ) W ramach projektu uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w  wyjazdach studyjnych , wyjazdach do teatru, BWA, organizowane były spotkania z twórcami kultury.

Realizacja warsztatów przyniosła wymierne efekty. Osiągnęliśmy w poprzednim roku wysokie wyniki egzaminów zewnętrznych tak gimnazjalnych, jak i maturalnych, również wyniki egzaminów próbnych w tym roku szkolnym były pomyślne. Realizowany projekt pomógł nam w uzyskaniu wysokiego miejsca w rankingu liceów Dolnego Śląska. Znaleźliśmy  się w  gronie 20 najlepszych liceów dolnośląskich.

Po wystąpieniu koordynatora projektu zaprezentowali się uczestnicy warsztatów polonistycznych liceum. Następnie goście oraz uczniowie szkoły mieli możliwość uczestniczenia w prezentacjach przygotowanych w ramach pozostałych warsztatów. Na boisku szkolnym odbył się turniej tenisa ziemnego. W holu uczestnicy warsztatów informatyczno-fotograficznych przygotowali prezentację multimedialną oraz  wystawę swoich prac.  Przechodząc przez budynek szkolny  wszędzie działo się coś ciekawego. Można było wziąć udział w grze giełdowej, zobaczyć doświadczenia fizyczne, przeprowadzić obserwacje mikroskopowe i dowiedzieć się ciekawych rzeczy o ptakach Karkonoszy, poćwiczyć swoją wyobraźnię artystyczną a także zdolności manualne przy wykonywaniu brył. Można było wybrać się na wyprawę z niemieckim biurem podróży, porozmawiać z gośćmi z Emelhausen, skosztować przysmaków kuchni francuskiej  a także wziąć udział w zasymulowanej konferencji prasowej z angielskimi piłkarzami.

Na zakończenie dnia wystąpili uczestnicy warsztatów z j. angielskiego w teatrze cieni. W tym roku „zaawansowani angliści” pod kierunkiem Pana Krzysztofa Świerzko przygotowali fragmenty „Małego Księcia” w oryginale i w oryginalnej interpretacji.

Mamy nadzieję, że był to interesujący i pełen wrażeń dzień dla wszystkich, którzy 1 czerwca zawitali w progi naszej szkoły.

Maciej Dymarski

  
 

  strona główna

administrator: mdymarski@wp.pl