POWROTY
"Pokaż co potrafisz"
 Migawki  fotograficzne

"Pokaż co potrafisz"

Warsztaty matematyczno - fizyczne z elementami astronomii
(dla 10 osób z gimnazjum)

Wyjazd do Torunia

Rozpoczęła się kolejna naukowa wyprawa - tym razem do Torunia. Na zbiórce wszyscy byli w dobrych humorach, które były wymagane do rozpoczęcia nowej przygody związanej głównie z astronomią. Podczas drogi, która minęła jak z bicza strzelił, Pan Mirosław Hochół prezentował nam ciekawe filmy naukowe dotyczące Słońca i roli jaką odgrywa dla naszej drogiej planety Ziemi.

Po dotarciu zostaliśmy zakwaterowani w dwuosobowych pokojach w hotelu IBIS budżet. Przywitała nas przemiła Pani wicedyrektor, która na wstępie poczęstowała nas toruńskimi piernikami. Kiedy wszyscy skończyli rozpakowywanie, ruszyliśmy w stronę planetarium. Po drodze mieliśmy okazję zwiedzić małą część starówki. Gdy doszliśmy na miejsce, zaczęliśmy od zwiedzania orbitarium. Czekało tam na nas wiele doświadczeń, między innymi: doświadczenie, w którym sprawdzaliśmy swój ciężar na innych ciałach niebieskich. Mogliśmy zobaczyć model sondy Cassini, o połowę mniejszy od oryginału, pracującej na orbicie planety Saturn. Sprawdzaliśmy także jak działanie dużego ciśnienia może zniszczyć sondę kosmiczną. Badaliśmy jak ruch obrotowy Ziemi wpływa na jej kształt. Zobaczyliśmy zorzę polarną, a właściwie jej model oraz obserwowaliśmy planety naszego układu słonecznego, prezentowane na ekranie monitora.

Kolejny punkt naszej wyprawy, to wizyta w planetarium, gdzie zaprezentowano nam seans zatytułowany ,,Ziemia - Planeta Kopernika”. Prezentacja wyjaśniała nam zawiłości ruchów ciał niebieskich widzianych z naszej planety, dlaczego są pory roku, gdzie występują dni i noce polarne i co jest ich powodem. Wyjaśnił też zagadkę występowania lat  przestępnych, zaćmień Sł

ońca i Księżyca.

Zmagania naukowe zakończyliśmy pysznym obiadem w Oberży, gdzie poznaliśmy sympatyczną dwuletnią Alę, najwyraźniej zafascynowaną naszym towarzystwem. Ukoronowaniem dnia był spacer po Starym Mieście. Po powrocie do hotelu mieliśmy jeszcze okazje podzielić się naszymi wrażeniami dnia dzisiejszego.

Jutrzejszy dzień to dzień Kopernika i pierników.

Uczestnicy-sprawozdawcy:

Damian Benecki i Przemysław Kozik

Dzisiejszy dzień część z nas zaczęła od mszy w akademickim kościele. Następnie z resztą osób, które akurat wstały poszliśmy na śniadanie. Po pysznym posiłku wróciliśmy do swoich pokoi, by spakować swoje bagaże. Gdy torby zostały zapakowane do busa, poszliśmy w stronę muzeum Mikołaja Kopernika i piernika. Zwiedzanie zaczęliśmy od wypieku własnego, ozdobnego piernika, następnie zostaliśmy oprowadzeni po XIV- wiecznej piekarni. Kiedy skończyliśmy podróż po piernikowym raju, poszliśmy w miejsca, w których Mikołaj spędzał swój czas. Między innymi zobaczyliśmy jakimi przyrządami posługiwał się astronom i jak wyglądał jego dom.

Kolejnym etapem wycieczki było przedstawienie nam historii miasta naszego wielkiego astronoma, makiety Torunia z wyróżnionymi najważniejszymi miejscami, które potem po części zwiedziliśmy.

Po spacerze poszliśmy do restauracji Oberża, gdzie po raz kolejny zjedliśmy pyszny obiad. Gdy wszyscy byli już najedzeni przyszedł czas na ostatnie zakupy. Z plecakami pełnymi smakołyków i głowami nowych doświadczeń, wyruszyliśmy w drogę powrotną, w której to pan Hochół znów pokaże nam filmy o naszej pięknej planecie Ziemi.

Toruńska przygoda została zakończona, ale na pewno nie poprzestaniemy na wiedzy, którą tutaj poznaliśmy!

Uczestnicy-sprawozdawcy:

Przemysław Kozik i Damian Benecki