powrót   >> strona główna
powrót  >>   wydarzenia

SZKOLNE WARSZTATY ASTRONOMICZNE

XVIII   SZKOLNE WARSZTATY ASTRONOMICZNE

W dniach 5 - 7 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XVIII Szkolnych Warsztatach Astronomicznych na Orlu organizowanych pod patronatem Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Zakładu Fizyki Słońca Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Zajęcia zaczęły się spotkaniem z miejscowym artystą-hutnikiem Tomaszem Gondkiem, gdzie oprócz historii i właściwości szkła mieliśmy okazję wydmuchać bańki szklane oraz wytopić soczewki.

Po dotarciu do Orla, zakwaterowaniu i małym odpoczynku odbył się wykład o „Solarygrafi” oraz  omówiliśmy  wyniki  pracy z zeszłego roku z Panem  dr Tomaszem Mrozkiem. Następnie były warsztaty z orientacji na niebie (dr Marek Stęślicki) i przygotowania obserwacji (mgr inż. Dominik Gronkiewicz). Po posiłku przyszedł czas na kolejne wykłady: Wprowadzenie do obserwacji - dr Sylwester Kołomański, Co dziś na niebie? - mgr inż. Dominik Gronkiewicz, „Barwy gwiazd”- dr Milena Ratajczak. Niestety z powodu braku dobrej pogody nie odbyły się zajęcia obserwacyjne.
            Dzień drugi zaczął się pysznym śniadaniem, po którym odbyły się bardzo interesujące zajęcia. Warsztaty pod tytułem „Pomiar odległości w kosmosie” poprowadziła Pani dr Joanna Molenda-Żakowicz, a „Pole widzenia teleskopu” poprowadził Pan dr  Sylwester Koloński. Zajęcia te prowadzone były w dwóch mniejszych grupach. W sesji popołudniowej dominowały wykłady równie ciekawe i porywające. Pierwszy wykład poprowadził pan mgr Grzegorz Żakowicz pod hasłem „Od piasku do lunety”. W kolejnej prelekcji prowadzonej przez Panią dr Ewę Niemczurę mowa była o teleskopach. Dokładne hasło tego spotkania to „Teleskopy – największe, najlepsze, najnowocześniejsze”. Tak pracowity i bogaty w wiedzę dzień zakończył się obiadokolacją przygotowaną przez gospodarza schroniska. Podobnie jak podczas pierwszego dnia zajęcia obserwacyjne niestety się nie odbyły, jednakże przewidziane spotkanie „Zapytaj astronoma przy ognisku” zorganizowane zostało w ciepłym schronisku, gdzie gospodarz schroniska Pan Stanisław Kornafel przybliżył nam dzieje osady Orle, piękno Gór Izerskich i Karkonoszy. W tym dniu jedną z dodatkowych opcji był również pokaz filmu w ramach kina Kosmos „District 9”.

Ostatni dzień był bardzo spokojny. Usłyszeliśmy bardzo interesujący wykład Pana mgr Waldemara Grabowskiego pod tytułem „Tajemniczy świat w skali nano”. Nie ukrywam, ale ten wykład był dla mnie najbardziej interesujący i ciekawy. Ostatni dzień to również czas podsumowań, ostatnich pytań do wspaniałych wykładowców. Jestem bardzo zadowolony, że zdecydowałem się wziąć udział w tych warsztatach. Dowiedziałem się bardzo dużo na temat kosmosu i nie tylko, poznałem wspaniałych ludzi i nawiązałem kilka nowych przyjaźni. Jestem przekonany, że jeżeli w przyszłości organizowane będą podobne warsztaty, to z chęcią wezmę w nich udział.

Adam Nowak