powrót   >> strona główna
powrót  >>   wydarzenia

XIV SZKOLNE WARSZTATY ASTRONOMICZNE

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Szkolnych Warsztatach Astronomicznych organizowanych przez XIII LO we Wrocławiu pod patronatem
Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego i Zakładu Fizyki Słońca Centrum Badań Kosmicznych PAN. Warsztaty tradycyjnie odbyły się w Osadzie ORLE, na terenie Międzynarodowego Parku Ciemnego Nieba. Program tegorocznej jesiennej edycji warsztatów był szczególnie bogaty. Oprócz zajęć typowo astronomicznych mieliśmy przyjemność uczestniczyć w zajęciach poświęconych meteorologii prowadzonych przez Pana dr Mieczysława SOBIKA z Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Pierwszego dnia warsztatów, tj. 01.10.2014r., po wysłuchaniu wykładu Pani dr Ewy Niemczury z Instytutu Astronomicznego UWr., pod kierunkiem Pana dr Sylwestra Kołomańskiego (Instytut Astronomiczny UWr.) zapoznaliśmy się z podstawami pracy z teleskopem oraz uczyliśmy się orientacji na niebie przy pomocy mapek nieba, w czym pomagała nam wspomniana wcześniej Pani dr Ewa Niemczura.

Drugiego dnia, na zajęciach warsztatowych, pod kierunkiem Pana dr Mieczysława Sobika wykonywaliśmy podstawowe obserwacje meteorologiczne. Miłosz Lepak z 1LA pod opieką Pana mgr Grzegorza Żakowicza z wrocławskiego XIII LO, wykonywał pomiary stałej słonecznej, a pozostali uczestnicy naszej grupy wyznaczali prędkość wiatrów na Wenus.

Następnie całą grupą ruszyliśmy Ścieżką Planetarną w kierunku Chatki Górzystów, zdobywając wiedzę nie tylko na temat planet naszego Układu Słonecznego, ale również o geologii skał, na których umieszczone są płyty symbolizujące poszczególne planety.

Dzień uwieńczyliśmy udziałem w wykładzie Pana dr Mieczysława Sobika nt. prawd i mitów o globalnym ociepleniu, po czym piękniejsza część naszej grupy z Panem mgr Zbigniewem Misiukiem wróciła do Szklarskiej, a męska część pod opieką Pana mgr Mirosława Hochoła wytrwale czekała na poprawę warunków obserwacyjnych. Ten czas wypełnił wykład Pana dr Sylwestra Kołomańskiego pt.: „Rok 7 590 002 012 – ostateczny koniec świata”, w czasie którego poznaliśmy hipotezy na temat końca Naszej Gwiazdy i Planety. Oczekiwanie na dobrą widoczność nieba również uprzyjemnialiśmy pieczeniem kiełbas na ognisku i „Zapytaniami pod adresem astronoma przy ognisku”. Niestety, warunki atmosferyczne nie były łaskawe. Może uda się następnym razem?

Uczestnicy:    1. Jagoda Goldwasser – 1 LBS

2. Izabela Podlewska – 1LA