powrót

 

 

Biegi narciarskie

Biegi narciarskie (także: biegi płaskie), dla odróżnienia od całkowicie innej dyscypliny zimowej – biegów zjazdowych – sport zimowy popularny w krajach z rozległymi zaśnieżonymi terenami, głównie w północnej Europie oraz Kanadzie. Popularność tego sportu szybko rośnie także w Stanach Zjednoczonych, Rosji i krajach Europy Środkowej.

Biegi narciarskie wraz ze skokami narciarskimi oraz kombinacją norweską (połączenie biegów i skoków) należą do rodziny sportów narciarstwa klasycznego. Biegi stanowią również element narciarskiego biegu na orientację i triatlonu zimowego, a bieg w technice dowolnej – biathlonu.

 

Styl klasyczny (CL)  jest techniką biegu narciarskiego. Styl klasyczny polega na równoczesnym prowadzeniu równolegle nart oraz odpychaniu się kijkami. Biegi techniką klasyczną odbywają się na specjalnie przygotowanej trasie, która posiada, dwa wgłębienia dla nart.

 

Technika dowolna (F)  potocznie nazywana także łyżwą. Jest techniką biegów narciarskich, powstała stosunkowo niedawno. W technice dowolnej nie biega się po torach, lecz po wygładzonej trasie. Styl dowolny wymaga większych umiejętności technicznych i kondycji niż styl klasyczny. Zawodnicy poruszają się w sposób podobny do jazdy w łyżwiarstwie szybkim. Zawodnicy do odbijania używają kijków. W technice dowolnej używa się dłuższych kijków i krótszych nart niż w technice klasycznej.

 

Nasi zawodnicy startują w kategorii     junior,juniorka A ,    junior,juniorka B