Biathlon to  dyscyplina nie tylko zimowa,

a nawet jak zimowa, to niekoniecznie na nartach

Biathlon letni  to dyscyplina znajdująca się pod egidą Międzynarodowej Unii Biathlonu składająca się z biegania i strzelania. Federacja organizuje Mistrzostwa Świata i Europy, a także zawody Pucharu Świata, w których startują przeważnie trzecioplanowi, a również często młodzi biathloniści. Jak na razie zawody te traktuje się jako formę przygotowania do sezonu zimowego.

Biathlon łuczniczy to dyscyplina sportu składająca się z połączenia biegów narciarskich i łucznictwa. Zawodnicy muszą biegać z łukiem na plecach. Sport ten został wymyślony około sto lat temu w Skandynawii, a odrodził się połowie lat osiemdziesiątych we Włoszech. Mistrzostwa Świata jak i Puchar Świata w biathlonie łuczniczym są rozgrywane pod łączną kuratelą Międzynarodowej Unii Biathlonu (IBU) oraz Międzynarodowej Federacji Łuczniczej (FITA).

Biathlon na orientację to dyscyplina sportu rozgrywana latem, składająca się z biegu na orientację i strzelania. Sport ten jest szczególnie popularny w krajach skandynawskich, gdzie rozgrywana jest większość z rozgrywanych Pucharów Świata. Międzynarodowa Federacja Biathlonu na Orientację (IBOF) organizuje także zawody o mistrzostwo świata w tej dyscyplinie. Organizacja ta została założona w 1998 roku.

Biathlon traperski to oryginalna dyscyplina sportu popularna przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. Jest to bardziej zabawa niż profesjonalny sport, a składa się z biegu w rakietach śnieżnych i strzelania. Zawody tego typu odbywają się najczęściej w amerykańskich stanach Vermont i Alaska.

Biathlon Indiański to dyscyplina sportu składająca się z kajakarstwa i łucznictwa. Zawody rozgrywane są na kajakach kanadyjkach dwójkach. Jedna drużyna składa się z zawodniczki i zawodnika. Wynalazcą tego nietypowego sportu jest Rosjanin Valery Krylov, który pełni jednocześnie funkcję prezydenta Międzynarodowej Federacji Biathlonu Indiańskiego (FIIB). Mam on ambitne plany wprowadzenia Biathlonu Indiańskiego do programu igrzysk olimpijskich.

Biathlon rowerowy. Zawody tego typy rozgrywane są co roku w niemieckiej miejscowości Altenberg. Regularnie w przerwie letniej, biorą w nich udział niektórzy znani biathloniści na czele z Ole Einarem Bjoerndalenem. Zawody te zostały wymyślone dla kibiców, aby mogli także latem zobaczyć swoich ulubieńców, a organizatorzy nie mają żadnych planów rozwoju w kierunku profesjonalnego sportu.

Biathlon na rolkach. Jak sama nazwa wskazuje składa się z jazdy na rolkach i strzelania. Zawody takie są jedną form treningu dla biathlonistów przed sezonem zimowym, gdzie jazda na rolkach jest imitacją biegu na nartach

informacje pochodzą ze strony www.biathlon.int.pl