Siedziba tymczasowa i adres do korespondencji  :    ul.Obrońców Pokoju 17    58-580 Szklarska Poręba        e-mail: puchostu@wp.pl

powrót na stronę  główną
1 maja 2013  -   "DOTYKANIE SZTUKI - IDĄC I STOJĄC"

Otwarcie imprezy
Stypendyści
Jakub Pączek
Wpisy do księgi
Pierwsze metry trasy
Na trasie V rajdu
Okolice huty
Zakręt Śmierci
Finisz głównej grupy
Uczestnicy na mecie
fot. M.A.Leszczawscy

Tegoroczna, kolejna impreza plenerowa  „Dotykanie sztuki – idąc i stojąc”   to dwa jubileusze:  V Rajd Sztaudyngerowski czyli już piąta wspólna  „Wędrówka  z fraszką”  z przewodnikiem  sudeckim dookoła Szklarskiej Poręby po Dużej Sztaudyngerowskiej Trasie Turystycznej oraz XX-lecie Liceum Ogólnokształcącego w Szklarskiej Porębie. Gościem specjalnym tegorocznej imprezy była maskotka zespołu szkół  - pingwin w specjalnej czapeczce (lotka do badmintona). Liceum wchodzące obecnie w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Mistrzostwa Sportowego  im.J.I.Sztaudyngera powstało w 1992 roku i ten rok szkolny był rokiem obchodów XX-lecia istnienia szkoły.

Na okolicznościowych, rajdowych koszulkach promujemy zawsze fraszki Jana Sztaudyngera, tegoroczna impreza odbywała się pod hasłem - tekstem jednej z nich:

Dokąd będziemy pytali:
"Po co ?" i "co dalej?",
Dotąd - niech to was nie dziwi-
Nie będziemy szczęśliwi.

1 maja 2013 r. o godz.9.00 po raz kolejny spotkaliśmy się  w okolicy  dawnego domu Jana Sztaudyngera  przy  ul.1 Maja 55.  Po czterech latach pięknej pogody  niestety w tym roku pogoda nie dopisała. Chociaż tak do końca nie wypada narzekać, bo nie padał deszcz, a mgła zaburzyła co prawda możliwość podziwiania widoków, ale nie utrudniała marszu, a wręcz go trochę przyspieszyła.

Po krótkim wstępie Prezes Stowarzyszenia Pan Maciej Dymarski wręczył Stypendia Artystyczne im.Jana Sztaudyngera. Tegoroczni stypendyści to : Martyna Mazurek, Karolina Radziejewska, Joanna Turek, Katarzyna Ulanowska oraz  Julia Schafer (plastyka).  W części artystycznej wystąpił Jakub Pączek, który akompaniując  sobie na gitarze wykonał dwa  utwory.

Dla osób przechodzących ulicą 1 Maja przygotowaliśmy jak co roku "Dotykanie sztuki - stojąc". Przestrzeń wystawowa była ograniczona ze względu na pogodę więc część przywiezionych materiałów nie została wystawiona. Pokazaliśmy prace stypendystów z poprzednich lat oraz tegorocznych. Dużym zainteresowaniem szczególnie wśród młodszych zwiedzających cieszyła się praca "Drzewo monet".

Jak zawsze przezentowaliśmy fraszki Jana Sztaudyngera, które cieszą się wśród zwiedzających dużym zainteresowaniem. Pochwaliliśmy się także absolwentami naszej szkoły - olimpijczykami.

W naszym namiocie można było rónież otrzymać materiały edukacyjne przygotowane przez Karkonoski Park Narodowy.  Dziękujemy serdecznie za współpracę i wparcie przy organizacji imprezy.

Oczywiście najważniejszym elementem naszej imprezy było "Dotykanie sztuki - idąc" czyli V Rajd Sztaudyngerowski.   Uczestnicy Rajdu wychodząc  na trasę otrzymali  koszulkę z fraszką, wodę mineralną  z okolicznościową naklejką oraz przewodnik do Dużej  Sztaudyngerowskiej  Trasy  Turystycznej autorstwa  Pana Artura Leszczawskiego. Grupę po raz trzeci poprowadziła Pani Joanna Krawietz. Nie wszyscy  dali radę trudom Dużej Sztaudyngerowskiej Trasy Turystycznej i opuścili trasę w trakcie wędrówki.  Uczestnicy rajdu, którzy po ośmiu godzinach finiszowali otrzymali od organizatorów pakiet materiałów edukacyjnych. Mimo niesprzyjającej pogody wszyscy zachowali dobry humor. Dla wielu z uczestników nie bylo to pierwsze przejście po tej dość wymagającej trasie.

Warta odnotowania jest również liczba  uczestników, która przeszła całą trasę, z wyruszających 27 osób na mecie zameldowało się 22 osoby.  Ponieważ  od pięciu lat liczba tych osób wzrasta, mamy nadzieję na jeszcze większą liczbę uczestników na VI Rajdzie Sztaudyngerowskim.  W przyszłym roku będziemy obchodzić 110 rocznicę urodzin Jana Sztaudyngera.

Dziękujemy za uczestnictwo i do zobaczenia za rok !

e-mail: puchostu@wp.pl     adres do korespondencji :    ul.Obrońców Pokoju 17    58-580 Szklarska Poręba                               admin:  mdymarski@wp.pl