Siedziba tymczasowa i adres do korespondencji  :    ul.Obrońców Pokoju 17    58-580 Szklarska Poręba        e-mail: puchostu@wp.pl

powrót na stronę  główną
11 września 2020 r. - odsłonięcie  pamiątkowej  skałoławki

W piątek, 11 września 2020 r. o godz. 11.30 w Parku Sztaudyngera została odsłonięta pamiątkowa skałoławka.  Została sfinansowana z funduszy Stowarzyszenia „PUCH OSTU” ze środków pozyskanych z 1% . Uroczystość otwierającą obchody  50 rocznicy śmierci poety i fraszkopisarza Jana Sztaudyngera rozpoczął  prezes Stowarzyszenia „PUCH OSTU” pan Maciej Dymarski:

„Witam wszystkich przybyłych do Parku Sztaudyngera, parku, który raczkując cały czas powstaje. Chciałem przede wszystkim podziękować tym, którzy przyczynili się do tego, że dzisiejsze wydarzenie może mieć miejsce.  Na początek kilka dat.  Jan Sztaudynger związał się ze Szklarską Porębą przyjeżdżając tutaj w latach czterdziestych XX w.   Związał się jeszcze bardziej ze Szklarską Porębą od 2002 roku, gdy został patronem naszej szkoły. Z arytmetyki wynika, że dzisiaj patron już jest pełnoletni. W 2004 roku bardzo uroczyście i z rozmachem obchodziliśmy setną rocznicę urodzin Jana Sztaudyngera co upamiętnia głaz przed szkołą.  W 2005 roku spłonął dom, w którym mieszkał Sztaudynger i to było przysłowiową iskrą do powstania w 2006 roku Stowarzyszenia „PUCH OSTU”.  W 2012 roku staraniem naszego Stowarzyszenia powstała tablica pamiątkowa obok dawnego domu Sztaudyngera przy ulicy 1 Maja 55.   Dzisiaj jesteśmy w przededniu 50 rocznicy śmierci poety, fraszkopisarza, znawcy teatru lalek.  Jan Sztaudynger mieszkał co prawda tylko kilka lat w Szklarskiej Porębie, ale za jego namową osiedlił się tutaj Wlastimil Hofman. Sztaudynger wyjechał do Łodzi natomiast Wlastimil Hofman pozostał.  Jan Sztaudynger to mistrz krótkiej wypowiedzi.  Można powiedzieć używając współczesnego pojęcia, że to mistrz SMS-sów o miłości, życiu, przyrodzie.   Często czytając kolejny raz jego fraszkę odkrywam jej nowy sens. Powiedział Sztaudynger: „żeby dojrzeć, trzeba dojrzeć”. Od dzisiaj przez cały rok będą się odbywały imprezy związane z Janem Sztaudyngerem. W imieniu Stowarzyszenia „PUCH OSTU”  zapraszam na kolejny już XII Rajd Sztaudyngerowski, który tradycyjnie odbędzie się  1 maja, w czerwcu na Salon Artystyczny a w swoim imieniu i Samozwańczej Grupy Parateatralnej Projekt_OR na przedstawienie okraszone fraszkami Sztaudyngera.

Chcielibyśmy, żeby ten park przypominał wszystkim tego znamienitego mieszkańca Szklarskiej Poręby a jednocześnie był miejscem gdzie prezentowani są twórcy naszego miasta i regionu. Dzisiejsze wydarzenie, skromne bo właściwie bardzo spontaniczne i nieplanowane wcześniej przeze mnie, wynikające z jednej rozmowy z panią Dorotą Nowak i panem Maćkiem Wokanem, ma na celu uhonorowanie troje artystów: nieżyjącego już Jana Sztaudyngera, naszego rzeźbiarza Maćka Wokana autora wielu charakterystycznych ławek ozdabiających miasto oraz absolwentki naszej szkoły podbijającej świat swoimi rysunkami Matyldy Koneckiej.  Jeżeli ktoś jeszcze nie widział jej baśniowych postaci na tle naszej przyrody, to gorąco polecam. Matylda będąc jeszcze uczennicą narysowała Jana Sztaudyngera i ten wizerunek wykorzystujemy na wielu szkolnych dyplomach. Mam nadzieję, że ta pamiątkowa skałoławka, którą za chwilę uroczyście wprowadzimy do historii miasta będzie kolejnym krokiem w stronę zagospodarowania tego  terenu zielonego”.

Odsłonięcia skałoławki  dokonali Sekretarz Urzędu Miejskiego Pani Agnieszka Gwóźdź, Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Mistrzostwa Sportowego  Pani Beata Szehidewicz , Radna Pani Dorota Morawska-Romańczuk i Prezes Stowarzyszenia „PUCH OSTU” Pan Maciej Dymarski.

Pani Beata Szehidewicz podziękowała Stowarzyszeniu za inicjatywę oraz wyraziła nadzieję na dalsze zagospodarowanie tego terenu, aby w przyszłości mógł stać się miejscem spotkań dzieci i młodzieży a nawet miejscem gdzie będzie można prowadzić lekcje na świeżym powietrzu.  Zauważyła również, że dwaj artyści i przyjaciele  Jan Sztaudynger i Wlastimil Hofman znowu się spotkali, gdyż są patronami dwóch szkół wchodzących obecnie w skład zespołu szkół:   Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im.J.I.Sztaudyngera i Szkoły Podstawowej Nr 5 z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im.W.Hofmana.

W uroczystości wzięła udział młodzież Liceum Ogólnokształcącego i uczniowie klas siódmych Szkoły Podstawowej Nr 5. Na terenie parku można było wszędzie natknąć się na fraszki Jana Sztaudyngera prezentowane w różnej formie, zdjęcia przedstawiające Jana Sztaudyngera w różnych etapach swojego życia oraz szkice Wlastimila Hofmana przedstawiające Jana  Sztaudyngera.

Mamy nadzieję, że skałoławka będzie miejscem odpoczynku dla mieszkańców i turystów a jednocześnie impulsem do zapoznania się z twórczością Jana Sztaudyngera.

e-mail: puchostu@wp.pl     adres do korespondencji :    ul.Obrońców Pokoju 17    58-580 Szklarska Poręba                               admin:  mdymarski@wp.pl