Siedziba tymczasowa i adres do korespondencji  :    ul.Obrońców Pokoju 17    58-580 Szklarska Poręba        e-mail: puchostu@wp.pl

powrót na stronę  główną
Salon Artystyczny Jana Sztaudyngera    - 14 czerwca 2013 r.

fot. A.Leszczawski

Od  momentu uroczystego otwarcia Salonu Artystycznego w 2010 roku odbyło się już kilka spotkań,  a w piątek 14 czerwca 2013 r.  spotkaliśmy się  kolejny raz w „Domu Carla i Gerharta Hauptmannów” w Oddziale  Muzeum Karkonoskiego w Szklarskiej Porębie.  Spotkanie otworzył prezes Stowarzyszenia "PUCH OSTU" Maciej Dymarski witając wszystkich przybyłych wierszem Jana Sztaudyngera  "Z mojego domu"

Za oknem noc, murawa cienia,
Zarysy gór ledwie przeczuwalne.
Potok przerywa psalmem
słodycz milczenia.
Z dolin wychodzi mgła
pontyfikalna.
Głóg traci ustek koralowe mrowie,
czym ucałuje wilgotny poranek,
gdy zejdzie z gór?

Kilka słów  powiedział również Burmistrz  Szklarskiej Poręby Pan Grzegorz Sokoliński dziękując organizatorm za incjatywę i  organizację kolejnych działań w sferze szeroko rozumianej kultury. Pan Maciej Dymarski przekazał pozdrowienia dla wszystkich zgromadzonych od  Pani Anny Sztaudynger-Kaliszewicz, córki poety,  i przedstawił krótko  przebieg  spotkania.

Ważną częścią spotkania był Finał IV Konkursu Recytatorskiego pod hasłem „Przyroda i siły natury”.  Wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjum, liceum  oraz  osoby w wieku pozaszkolnym.   Po  recytacji grupy uczniów ze szkół podstawowych nastąpił pierwszy występ uzdolnionej młodzieży. Justyna Ilnicka i  Bartosz Czyżowicz wykonali utwór "Passacaglia"  Handla-Halvorsena na skrzypce i altówkę.

W nastęnej grupie kolejno recytowali uczniowie gimnazjum i liceum oraz jedna osoba w grupie pozaszkolnej.

Po zakończeniu recytacji jury udało się na naradę, a Panie Ewa Nakiewicz i Elżbieta Bogdanowicz, przedstawicielki  zarządu ICPiCh, wręczyły nagrody w Konkursie Fotograficznym organizowanym przez Izerskie Centrum Pulmonologii i Chemioterapii  we współpracy z Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Mistrzostwa Sportowego.  Konkurs fotograficzny  był organizowany już trzeci raz,  a tematem zdjęć jest budynek "IZER-MEDU" i okolice.

Pierwsze miejsce "za całokształt"  otrzymał  Maciej Sulima ,  II miejsce przypadło  Wojtkowi Kubieli  a III miejsce Katarzynie Nowak.  Przyznane zostało również wyróżnienie, otrzymała je:  Karolina Radziejewska.

Kolejnym elementem był występ giatarzystów Jakuba Pączka i Macieja Tkacza. Pan Artur Leszczawski zaprezentował w formie multimedialnej fotografie "Szklarska Poręba - stara i nowa". Ideą prac Koła Fotograficznego pracującego w ZSOiMS pod opieką Pana Artura Leszczawskiego było pokazanie współczesnego wyglądu  tych miejsc, które widniały na starych pocztówkach.  Niewątpliwie dla starszych uczestników spotkania były to ciekawe łamigłówki.

Twórcą, z którym mieliśmy możliwość się w tym Salonie spotkać  była pisarka, Pani Joanna Maria Chmielewska.  Autorka wielu książek dla dzieci i nie tylko, przeczytała fragment swojej książki a nastęnie odpowiedziała na garść pytań zadanych przez prowadzącego i publiczność.

Ostatnim elementem piątkowego wieczoru było ogłoszenie wyników konkursu recytatorskiego.  Jury w składzie: Pani Jolanta Albańska, Pani Joanna Chmielewska, Pani Janina Gerczak oraz Pani Halina Szyl ustaliło następującą kolejność :

Szkoły podstawowe:

1 miejsce - Gabriel Chadaj  "Przedwiośnie"  Maria Terlikowska

2 miejsce - Aleksandra Wronecka     "Pierwszy deszcz"  Bolesław Leśmian

3 miejsce – Maria Pałucka   "Lato"   Weronika Kowalkowska

Kamila  Dudek    "W lesie"  Julian Tuwim

Karolina Sikora   "Na śniegu"  Adam Asnyk

Mateusz Żołyniak   "Nareszcie"  Zbigniew Głuszczyk

1 miejsce   - Przemysław Kozik   -  "Drzewa"  Jan Brzechwa

2 miejsce –  Miłosz Lepak   -  "Strumień polny"  Zbigniew Głuszczyk

3 miejsce – Kacper Grzybowski -   "O brzasku"  Grzegorz Timofiejew

Jan Kołodziej  -  "Listopad"  Jan Brzechwa

Liceum

1 miejsce   - Wiktoria Jukniewicz   -  "W malinowym chruśniaku" Bolesław Leśmian

2 miejsce –  Jakub Olszewski   -  "Byliny"  Ludwik Jerzy Kern

3 miejsce – Magdalena Podlewska -   "Melodia mgieł nocnych"  Kazimierz Przerwa-Tetmajer

Sebastian Pałdyna  -  "Bławatek' Adama Asnyk

Kategoria pozaszkolna

wyróżnienie – Jadwiga Butrym   "Czekałem na ciebie wczora" Jan Kasprowicz

Olbrzymie brawa należą się wszystkim uczestnikom , którzy przebrnęli przez kwalifikacje szkolne i wzięli udział w finale.  Poezja opiewająca piękno przyrody interesująco brzmiała w otoczeniu dzieł malarskich Wlastimila Hofmana.

Recytatorzy zostali nagrodzeni sprzętem elektronicznym zasponsorowanym przez Stowarzyszenie "PUCH OSTU",   książkami podarowanymi przez Muzeum Karkonoskie, ksiegarnię "Libra" oraz Karkonoski Park Narodowy .  Młodzież otrzymała również bilety na zjeżdżalnię  w Rodzinnym Parku Rozrywki. Pierwszy raz w tym roku wręczone zostały wyroby kryształowe dzięki hojności Pani Beaty Bąk i sfinansowaniu przez Stowarzyszenie grawerki.

Piątkowy wieczór zakończyły rozmowy przy herbacie i kawie oraz ciastku  i już  teraz zastanawiamy się nad realizacją  kolejnego  spotkania w  ramach Salonu Artystycznego  Jana Sztaudyngera.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji dzisiejszego  spotkania.

Maciej Dymarski

Sponsorzy i partnerzy :
Urząd Miasta i Burmistrz Szklarskiej Poręby,  Rada Miasta Szklarska Poręba,
"Dom Carla i Gerharta Hauptmanów"  Muzeum Karkonoskie w  Szklarskiej Porębie,  MOKSiAL,   ZSOiMS im.J.I.Sztaudyngera , Rodzinny Park Rozrywki  ESPLANADA,   Karkonoski Park Narodowy,  Izerskie Centrum Pulmonologii i Chemioterapii, Pani Beata Bąk,  Cafe "Fantazja"

e-mail: puchostu@wp.pl     adres do korespondencji :    ul.Obrońców Pokoju 17    58-580 Szklarska Poręba                               admin:  mdymarski@wp.pl