Siedziba tymczasowa i adres do korespondencji  :    ul.Obrońców Pokoju 17    58-580 Szklarska Poręba        e-mail: puchostu@wp.pl

powrót na stronę  główną
Salon Artystyczny Jana Sztaudyngera    - 7czerwca 2019 r.

fot. A.Leszczawski, M.Dymarski

Jak co roku spotkaliśmy się w piątkowe, czerwcowe popołudnie w Salonie  Artystycznym Jana Sztaudyngera. Spotkanie poprowadzili:  Aleksandra Pająk  i Maciej Dymarski.

Tegoroczny Salon to trzy jubileusze : 115 rocznica urodzin Jana Sztaudyngera, 60-lecie utworzenia Karkonoskiego Parku Narodowego oraz finał X Konkursu Recytatorskiego "Przyroda i siły natury" organizowanego przez Stowarzyszenie "PUCH OSTU". Już trzeci raz spotkanie w ramach Salonu Artystycznego odbyło się w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej. Kolejny raz wykorzystaliśmy scenę zbudowaną na potrzeby przedstawienia w wykonaniu Samozwańczej Grupy Parateatralnej "Projekt_OR", dlatego na zdjęciach pojawia się ta nazwa. Ideą Salonu jest szerzenie kultury w naszym mieście, pokazywanie uzdolnionej młodzieży oraz rozwijanie współpracy w tym celu osób i instytucji.

Głównym  elementem spotkania było przesłuchanie finalistów X Konkursu Recytatorskiego odbywającego się jak zawsze pod pod hasłem „Przyroda i siły natury”.  Wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjum oraz liceum.  Przed rozpoczęciem finału konkursu recytatorzy wylosowali kolejność swoich wystąpień.  Recytacje były przeplatane okraszaniem muzycznym. Po grupie recytatorów ze szkoły podstawowej wystąpiła Aleksandra Pająk, po gimnazjalistkach zaśpiewała Sara Kozak akompaniując sobie na gitarze. Po recytacji  licealistów dwa utwory zaśpiewała  Wiktoria Kwiatkowska przy akompaniamencie pana Artura Leszczawskiego. Niepodzianką muzyczną tegorocznego Salonu był występ naszego absolwenta Michała Kaźmierczaka, który zagrał  na instrumencie, w dużej części wykonanym własnoręcznie, o czarodziejskiej nazwie "pozytyw szkatulny" (rekonstrukcja barokowego instrumentu z XVII w.)  .

Po recytacji wszystkich uczestników jurorki udały się na naradę a widzowie w oczekiwaniu na decyzję jurorek udali się do dolnych sal, gdzie można było zobaczyć prace Kamila Borciucha,  fotografie poświęcone Sztaudyngerowi i jego rodzinie oraz "poczęstować się" fraszką Jana Sztaudyngera. Urozmaiceniem sali wystawowej był "strumyk z fraszkami" Jana Sztaudyngera. Można było również zobaczyć fotografie z wystawy szkolnej pod hasłem "Witamy w PRL-u". Dopełnieniem tego gorącego popołudnia były zimne napoje, rogaliki z nadzieniem, ciasto i owoce.

Po zakończeniu prac jurorek wszyscy zebrali się ponownie w głównej sali, żeby wysłuchać ich werdyktu.  Jury w składzie: Pani Jolanta Albańska, Pani Sabina Tabaka oraz Pani Halina Szyl ustaliło następującą kolejność :

Szkoły podstawowe:

3 miejsce –   Aleksandra Pająk -   "Astry"  A. Asnyk

Wyróżnienie:
Aleksandra Ciepiela    -  "Burza"    A. Mickiewicz

Olbrzymie brawa należą się wszystkim uczestnikom, również tym, którzy wzięli udział w kwalifikacjach szkolnych a nie znaleźli się w finale.  Nagrody wręczali: Pan Maciej Dymarski i Pan Wojciech Ginter.

Recytatorzy zostali nagrodzeni bonami upominkowymi do "empiku" oraz biletami na atrakcje serwowane przez Rodzinny Park Rozrywki. Karkonoski Park Narodowy wyposażył każdego recytatora w piękne wydawnictwa książkowe. Dopełnieniem były okazałe  szklane puchary z grawerką Salonu Artystycznego.

W trakcie tegorocznego salonu zostały wręczone jeszcze nagrody w konkursie Karkonoskie Inspiracje ogłoszonym przez Karkonoski Park Narodowy z okazji 60-lecia i adresowanym do szkół podstawowych z gmin karkonoskich, wręczyła je Pani Sabina Tabaka.  W kategorii 4-6 klasa pierwsze miejsce zdobył Tymon Świtalski natomiast w kategorii 7-8 klasa drugie miejsce zajęła Emilia Wajdowicz a wyróżnienie zdobyła Amelia Naumowicz. Tymon i Amelia odczytali swoje konkursowe prace,  były nimi wiersze o Karkonoszach. Fundatorem nagród był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Aktualną formą jego kontaktów jest rozsyłanie elektronicznych edycji “Zbioru Szkiców Projektów i Scenariuszy PORANNA KAWA”. Wystawa prezentuje też indywidualne dzieła Wacława Ropieckiego z różnych okresów – fotografie i kolaże – ale wskazuje przede wszystkim na jego ideę spotkań, których celem jest zabieganie “o bliższy międzyludzki kontakt” – jak wyraził to w tytule wystawy prac polskich - See more at: http://muzeumwspolczesne.pl/mww/kalendarium/wystawa/waclaw-ropiecki-archipelag-podrozujacej-galerii/#sthash.zMncJWRX.dpuf

Dziękujemy w imieniu Stowarzyszenia "PUCH OSTU" wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznego Salonu Artystycznego Jana Sztaudyngera.

M.D.

Sponsorzy i partnerzy :
Karkonoski Park Narodowy, ZSOiMS im.J.I.Sztaudyngera , Rodzinny Park Rozrywki  ESPLANADA, Urząd Miasta Szklarska Poręba

e-mail: puchostu@wp.pl     adres do korespondencji :    ul.Obrońców Pokoju 17    58-580 Szklarska Poręba                               admin:  mdymarski@wp.pl