powrót na stronę główną   informacje-materiały

Informatyka  - Maciej Dymarski



    Bit i bajt
    Rekord
    Plik i katalog
    


 

góra strony
Bit i bajt
Bit  (binary digit - cyfra dwójkowa) to podstawowa jednostka informacji, może przyjmować umowne wartości 0 lub 1 i odpowiada dwóm rozróżnialnym stanom nośnika elektrycznego, magnetycznego, optycznego  itd.   (np. napięcie 0 V lub 5 V, stan namagnesowania i braku namagnesowania, światło odbite lub rozproszone)

Bajt  (binary term - wyrażenie dwójkowe) to najmniejsza jednostka pamięci - składa się z 8 bitów i przy przechowywaniu informacji znakowej umożliwia zapisanie jednego znaku graficznego np. kodu litery alfabetu  (oczywiście dzieje się to w międzynarodowym standardzie - kodzie ASCII).
Wielokrotności bajta to kB - kilobajt, MB - megabajt, GB - gigabajt, TB - terabajt.
Ponieważ mamy do czynienia z systemem dwójkowym to 1 kilobajt nie jest równy 1000 bajtów lecz 1024 bo podstawą liczenia w systemie dwójkowym jest liczba 2 a 210 to właśnie 1024 

góra strony
Rekord  (record) 
Rekord jest podstawową jednostką zapisu informacji w edytorze tekstowym lub bazie danych. Długość rekordu może być różna. Rekord w bazie danych jest konstrukcją analogiczną do rekordu w języku programowania. Posiada strukturę wewnętrzną — podział na pola o określonym typie. Rekordem może być wiersz pliku tekstowego, a pola mogą być określone poprzez pozycję w wierszu lub oddzielane separatorami. W relacyjnych bazach danych rekord to jeden wiersz w tabeli.

góra strony
Plik i katalog
Plik (file) -  jest to zbiór logicznie powiązanych ze sobą informacji przechowywanych w pamięci pomocniczej. Wielkość pliku jest ograniczona tylko pojemnością nośnika pamięci ( np.dysku). Każdy plik posiada swój identyfikator, który składa się z nazwy, kropki oraz rozszerzenia. Rozszerzenie wskazuje na typ pliku (na rodzaj programu, który jest odpowiedzialny za jego uruchomienie - np kotek.txt - program Notatnik).
System operacyjny udostępnia pliki w jakieś postaci logicznej (zwanej też wirtualną), np. sekwencji rekordów, tablicy bajtów itp., tzn. udostępnia operacje, z pomocą których można odpowiednio manipulować takimi właśnie jednostkami. Wykonanie takiej operacji musi zostać przełożone na operacje dostępu do zawartości pliku, zgodnie z jego fizyczną strukturą, np. do zawartości sektora na dysku.

Katalog  (folder, directory ) -  jest to spis plików na dysku lub inaczej to logiczna struktura organizacji danych na nośnikach danych. Katalog może zawierać pliki i kolejne katalogi. Można powiedzieć, że katalog to pojemnik na pliki (lub inne katalogi), pozwalający je katalogować, zamiast składować bezpośrednio w katalogu głównym systemu plików. Zawiera informacje o nazwie, rozszerzeniu, rozmiarze, dacie założenia i położeniu pliku na dysku.

Różnice między katalogiem a folderem -  katalog jest nieodłącznie związany z systemem plików i jest on fizycznie przechowywany na dysku. Folder natomiast może być wirtualny i istnieć tylko w obrębie danego systemu operacyjnego. Przykładami folderów w systemie Windows są okno Mój komputer czy Panel sterowania, które jednak nie istnieją na dysku, lecz jedynie w systemowym rejestrze. Ponadto jeden plik może być przechowywany tylko w jednym katalogu, ale już w kilku różnych folderach jednocześnie. Czasami nazwą folder lub katalog jest określany pojedynczy plik zawierający inne pliki, w szczególności wiadomości internetowe poczty elektronicznej lub grup dyskusyjnych. Foldery umożliwiają uporządkowanie informacji zapisanych w plikach na dysku, ich tematyczne pogrupowanie oraz oddzielenie plików powstałych w różnych aplikacjach.