M E N U  GŁÓWNE

Politechnika Wrocławska  we Wrocławiu

Klub MKS Karkonosze w Jeleniej Górze

Zakończenie zajęć

Uczniowie Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego i Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego w Szklarskiej Porębie od jesieni 2016 r. do lata 2017 roku uczestniczyli w interdyscyplinarnym, międzyszkolnym projekcie edukacyjnym pod nazwą: "Rzeka Kamienna - środowisko przyrodnicze na wybranym odcinku”. W projekcie tym wzięło udział 20 uczniów. Było to 15 uczniów Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego oraz 5 Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego. Każdy uczestnik projektu wziął udział w 2 warsztatach terenowych. Na zajęciach terenowych, w trakcie których zbieraliśmy próbki potrzebne do badań każdy z nas, uczestników miał zapewniony suchy prowiant oraz obiad, który jedliśmy po naszych wyprawach. Plenerowe wypady nie mogły się odbyć bez profesjonalnych narzędzi, które zostały zakupione w ramach projektu, a były to specjalistyczne sprzęty pomiarowe, badawcze i rejestrujące. Poza tym w ramach projektu zakupiono dla nas pomoce dydaktyczne, które pomagały nam wyszukiwać różne informacje o roślinach i zwierzętach napotkanych na drodze naszych wypraw. Przy każdym wyjściu obecni byli nasi opiekunowie, którzy troszczyli się o nasze bezpieczeństwo i wspomagali nas swoją wiedzą z dziedzin przyrodniczych. Gdy zakończyła się pierwsza tura projektu realizowana od października do grudnia 2016 roku mieliśmy, krótką przerwę spowodowaną porą zimowa. Rzeka Kamienna płynie w górach, więc trudno było się do niej dostać zimą. Wtedy znaleźliśmy czas na uporządkowanie dotychczasowych materiałów zebranych na wspólnych wyjściach. Po stopnieniu śniegów na nowo zaczęliśmy realizować zadania projektowe. Drugą turę zajęć zaczęliśmy w kwietniu i trwała ona do końca czerwca 2017 roku. Gdy czas wypraw minął to sporo czasu przesiedzieliśmy w laboratorium przeglądając pod mikroskopem nasze znaleziska. Z każdego przedmiotu mieliśmy trzygodzinne laboratoria. W ich trakcie, pod nadzorem nauczycieli przeprowadzaliśmy badania, które były jednym z głównych celów projektu. Gdy przyszedł czas na przygotowywanie się do prezentacji projektu otrzymaliśmy samodzielne zadania do wykonania. Efektem naszej wspólnej pracy jest folder, który możemy Państwu zaprezentować.

Karol Gontarz uczeń klasy II LS