powrót   kultura >>          powrót -  inne artykuły >>         strona główna  >>

"Gorąco polecam" - Maciej Dymarski     -  cykl artykułów w LO-zetce

Wstęp

Z chwili na chwilę ubożeje język , którym się posługuje przeciętny człowiek. Wypowiedzi są krótkie i proste.

Często dla młodych ludzi niezrozumiałe są związki frazeologiczne typu “dusza na ramieniu” czy “serce na dłoni”.
Podawane w filmach gotowe obrazy rozleniwiają wyobraźnię , nie ćwiczona kiepsko pracuje, co widać na przedmiotach zarówno humanistycznych jak i ścisłych.
Dobrym sposobem na wzbogacanie słownictwa i rozwijanie wyobraźni jest czytanie książek.
Niestety stan czytelnictwa w Polsce jest katastrofalny. Przeczytałem niedawno w prasie , że :
  • polskie biblioteki kupują ponad dziesięć razy mniej książek niż biblioteki w krajach Unii Europejskiej,
  • jesteśmy jedynym krajem w Europie , w którym kurczą się zasoby biblioteczne,
  • połowa Polaków deklaruje, że nie czyta w ogóle,
  • co trzeci 15-latek nie rozumie prostych tekstów informacyjnych.

Ministerstwo Kultury przygotowało trzyletni program ratowania czytelnictwa. Planowane są m.in. wyprawki książkowe dla nowo narodzonych dzieci.

Mając stały kontakt z młodzieżą postanowiłem zrobić krok w celu poprawienia tej sytuacji na mikroskalę. W bibliotece przygotowałem półki pod hasłem “Gorąco polecam” . Przejmując w przeszłości zbiory bibliotek FWP i Pakoszowa trafiło do biblioteki szkolnej wiele wartościowych pozycji z literatury pięknej zarówno polskiej jak i światowej. Udało mi się również przekonać Radę Szkoły, z pieniędzy której są finansowane zakupy do biblioteki szkolnej, aby czasem zakupić książki wykraczające poza kanon lektur szkolnych.

Żeby zachęcić kogoś do czytania, trzeba pokazać mu drogę do interesującej lektury.
W kolejnych numerach gazetki szkolnej “LO-zetka” zamieszczam artykuły zachęcające do czytania konkretnych autorów i pozycji oraz czytania w ogóle. Żeby nie zamykać się całkowicie w jednym pudełku polecam czasem filmy a niekiedy próbuję powiedzieć kilka słów o ekranizacjach literatury.