powrót   kultura >>          powrót -  inne artykuły >>         strona główna  >>

"Gorąco polecam" - Maciej Dymarski     -  cykl artykułów w LO-zetce

19 -  Polowanie z Gazetą Wyborczą

Jak szybko mija czas. Znowu zbliżają się wakacje. Ale to i dobrze, może nareszcie znajdę trochę czasu na lekturę. Mam co czytać, bo właśnie otrzymałem najnowsze wydanie książki napisanej przez Jana Sztaudyngera „Szczęście z datą wczorajszą”. Okazuje się, że patron naszej szkoły to również prozaik. Zacytuję  nadruk na okładce książki: Szczęście z datą wczorajszą to utrzymane w lekkim, gawędziarskim tonie wspomnienia z okresu dzieciństwa i wczesnej młodości pisarza, poety i satyryka, Jana Sztaudyngera (1904-1970). W tej intymnej  i ciepłej książce znajdzie czytelnik odtworzone z drobiazgową precyzją realia i atmosferę Krakowa pierwszej ćwierci XX wieku, portrety członków rodziny autora, zabawne anegdoty, zapisy przeżyć, refleksji i obserwacji.”

Przyjdzie więc taki moment, że usiądę sobie nad taflą jeziora i zagłębię się w te wspomnienia. To będzie dopełnienie tego roku, kolejny krok do bliższego poznania Jana Sztaudyngera. Polecam.

Możecie także udać się na „wtorkowe polowanie” na dobrą książkę urządzane przez Gazetę Wyborczą. Przeglądałem ofertę książek jakie mają się w tym cyklu ukazać, naprawdę warte są rozbudzenia talentów myśliwskich – bo zdobyć Gazetę we wtorek to nie jest prosta sprawa. „Imię róży” posiadam, natomiast „Lolita” Nabokova przeszła mi koło nosa, chociaż sądząc z lektury artykułów LO-zetki mamy ich wokół pod dostatkiem. Ostatnio "Na zachodzie bez zmian" Remarqua, a w przyszłości wiele innych. Z satysfakcją zauważyłem, że wiele z nich polecałem Wam do przeczytania w moim kąciku. Upolujcie w czasie wakacji trochę kultury, miejscem takich łowów może być również  biblioteka. Na szczęście jeszcze trochę w kraju ich zostało, a pogodę zapowiadają paskudną i nic Wam tak nie poprawi humoru jak dobraksiążka.

Macie Dymarski