powrót   kultura >>          powrót -  inne artykuły >>         strona główna  >>
   
           "Gorąco polecam" - Maciej Dymarski     -  cykl artykułów w LO-zetce  

      15 -  Paulo Coehlo "Podręcznik wojownika światła"

Filozofia - stawiająca zasadnicze pytania. Pytania tak proste, że aż skomplikowane. Na przykład pytanie : Kim jestem?
   W iluż aspektach można by się zastanawiać nad sensem tego pytania i w iluż próbować na nie sobie odpowiedzieć. Zainspirowany "Światem Zofii" Gaardera [polecałem tę książkę w LO-zetce w numerze 8] zrobiłem kiedyś eksperyment. Wysłałem do moich uczniów listy zawierające to pytanie i później próbowałem o tym z nimi rozmawiać. Niestety, ku mojemu zaskoczeniu nikt nie próbował nawet zastanowić się nad sensem tego pytania. Całą swoją uwagę i wysiłek skierowali na rozwiązanie zagadki - kto mógł do nich wysłać taki list. Dopatrywali się w tym jakiejś groźby, ewentualnie kawału, dzwonili po znajomych, szukając nadawcy, szukając osób, które też dostały taki list, ale nikt , ale to nikt nie pomyślał , nie spróbował udzielić sobie odpowiedzi - kim jestem?
Właśnie, kim jestem?
Może wojownikiem światła?
* "Każdy wojownik światła bał się kiedyś podjąć walkę.
* Każdy wojownik światła zdradził i skłamał w przeszłości.
* Każdy wojownik światła utracił choć raz wiarę w przyszłość.
* Każdy wojownik światła cierpiał z powodu spraw, które nie były tego warte.
* Każdy wojownik światła wątpił w to, że jest wojownikiem światła.
* Każdy wojownik światła zaniedbywał swoje duchowe zobowiązania.
* Każdy wojownik światła mówił "tak" , kiedy chciał powiedzieć "nie"
* Każdy wojownik światła zranił kogoś kogo kochał.
I dlatego jest wojownikiem światła. Bowiem doświadczył tego wszystkiego i nie utracił nadziei, że stanie się lepszym człowiekiem."

   To, co w powyższym fragmencie przytoczyłem, to tekst umieszczony na okładce książki Paulo Coelho "Podręcznik wojownika światła". Książka napisana w formie zaleceń, reguł dla osoby, którą Coehlo nazywa wojownikiem światła.
   Czy każdy z nas może nim być? Filozofia - stawiająca zasadnicze pytania. My próbujemy na nie sobie odpowiedzieć. Co to jest szczęście?
Ostatnio dwóch psychologów przedstawiło formułę matematyczną określającą szczęście :
Szczęście = P + ( 5 x E ) + ( 3 x H ) {P- oznacza osobiste cechy charakteru, E- stopień zaspokojenia potrzeb egzystencjalnych, a H - potrzeb wyższych }
   Można i w ten sposób podejść do problemu, ale dla mnie szczęście to raczej stan mojej duszy. Szukamy szczęścia, jedna z dróg to walka w imię dobra. Na tej drodze wiele może się zdarzyć.
"Nieopatrznie wojownik stawia jeden fałszywy krok i wpada w przepaść. Straszą go widma, dręczy samotność. Nigdy do głowy by mu nie przyszło, że kiedykolwiek spotka to właśnie jego, człowieka, który zawsze wybierał walkę w imię Dobra. A jednak stało się. Pogrążony w ciemnościach wzywa na pomoc swojego nauczyciela: "Mistrzu, wpadłem w otchłań. Wody są tu głębokie i mętne". "Pamiętaj o jednym - odpowiada nauczyciel. - To co pogrąża człowieka, to wcale nie upadek do wody, lecz pozostawanie pod wodą". Wtedy wojownik światła zbiera wszystkie siły, by wybrnąć z sytuacji, w której się znalazł."
   Filozofia - stawiająca zasadnicze pytania. Gdzie jest moje miejsce na tym świecie? Szukamy go, znajdujemy, dręczy nas niepewność, miotamy się, odchodzimy w ciemność.
   Podręcznik to książka zawierająca wiele filozoficznych przemyśleń Paula Coehlo. Przemyślenia te dają nam wskazówki, jak ma postępować wojownik światła i co go charakteryzuje. Spójrzcie uważnie na siebie, może to właśnie WY posiadacie te cechy i może to właśnie WY jesteście wojownikami. Odpowiecie sobie w ten sposób na te trzy zasadnicze pytania : Kim jestem? Gdzie jest moje miejsce na tym świecie? Co robić by osiągnąć szczęście?

Zapraszam do lektury podręcznika.


P.S. Czasem przydają się urodziny. Oprócz tego, że wskazują mijające lata naszej walki o światło, przynoszą nieraz ciekawe prezenty. Książka to naprawdę świetny prezent na urodziny (i nie tylko) . Chcesz komuś zrobić prezent - podaruj mu książkę !

Maciej Dymarski