powrót   kultura >>          powrót -  inne artykuły >>         strona główna  >>

"Gorąco polecam" - Maciej Dymarski     -  cykl artykułów w LO-zetce

11 -  Paulo Coehlo

Być może są wśród czytających w tej chwili tę rubrykę tacy, którzy nie mieli w ręku mojego poprzedniego artykułu. Im właśnie poświęcam ten fragment. Jonathan Carroll - to autor , którego polecałem i stale jestem pod wrażeniem jego pisarstwa. Szukajcie jego książek , a jest tych tytułów sporo, jeżeli ktoś zasmakuje w jego twórczości odkryje w otaczającym nas świecie nowe światy. HOWGH !!

Dzisiaj dwa słowa o autorze, o którym krytycy piszą, że jego symboliczny język przemawia nie do rozumu, lecz do serca. Paulo Coelho, bo o nim mowa, to pisarz brazylijski, którego książka "Alchemik" wydana w 1988 roku (w Polsce w 1995 ) stała się światowym bestsellerem ( zapraszam do biblioteki szkolnej - została ostatnio zakupiona). Paulo Coelho wychowany w katolickiej rodzinie, uczeń jezuickiej szkoły - w poszukiwaniu swojej drogi duchowej poznał w młodości inne religie, sekty, tajemnicze ugrupowania. Przełomem w jego życiu była odbyta w 1986 pielgrzymka do słynnego hiszpańskiego sanktuarium Santiago de Compostella. Jak wspominał po latach :
"Mistyka tego miejsca wywołała we mnie taki wstrząs, że musiałem to opisać."
. Świadectwem tego przeżycia była opublikowana w 1987 roku książka "Pielgrzymka".
Na naszym rynku księgarskim są dostępne oprócz "Alchemika" następujące tytuły : "Na brzegu rzeki Piedry usiadłam i płakałam..." (1994), "Piąta góra" (1997), "Podręcznik wojownika światła" (1997), "Weronika postanawia umrzeć" (1998). Paulo Coelho wydał jeszcze powieści : "Brida" (1990), "Walkirie" (1992), "Maktub" (1994) , ale nie znalazłem ich w ofercie naszych wydawnictw. Być może niebawem ukaże się dalsza część wydarzeń z życia Weroniki. Nie będę się silił na opisywanie treści poszczególnych pozycji autorstwa Paula Coelho , książkę każdy musi przeczytać sam, ale poczęstuję Was kilkoma fragmentami, myślami, zawartymi w tych pozycjach, żeby zainteresować Was treścią i zachęcić do przeczytania. Innymi słowy - GORĄCO POLECAM - czytajcie Paula Coelho.

On sam w jednym z wywiadów mówi:
"Z moimi czytelnikami dzielę się jedynie doświadczeniem. Nie próbuję tłumaczyć im wszechświata. Nie wiem, co oznaczają znaki, omeny. Nie udzielam nauk. Jestem po prostu dobrym kompanem, ale na pewno nie mistrzem. Jestem starszym bratem, nie guru".

Coelho zachęca nas do spojrzenia na siebie, do spojrzenia wgłąb siebie, do zmian w swoim życiu. W jednej ze swoich książek proponuje tzw. ćwiczenie Innego - Inny jest tym, którym nauczono mnie być, ale to wcale nie ja. A teraz jestem tym, kim może być każdy z nas, jeśli słucha swego serca. Człowiekiem, którego zachwyca tajemnica życia, który dostrzega cuda i czerpie radość z tego, co robi.
Poczujcie tę atmosferę , którą ...

" ... Jeżeli szanujesz dzień dzisiejszy, możesz uczynić go lepszym. A kiedy ulepszysz teraźniejszość , wszystko to, co nastąpi po niej, również stanie się lepsze. ..."

" ... Bywa czasem, że ogarnia nas bezgraniczne uczucie smutku, którego nie potrafimy opanować. Spostrzegamy, że magiczna chwila tego dnia dawno już minęła, a my jej wcale nie wykorzystaliśmy. A wtedy życie jakby ukrywa przed nami cały swój kunszt , urok. Powinniśmy zawsze słuchać małego dziecka, którym niegdyś byliśmy - i które wciąż jeszcze w sobie nosimy. Ono dobrze wie, co to są magiczne chwile. I choć często udaje nam się zagłuszyć jego płacz, to jednak nigdy nie zdołamy stłumić jego głosu... Jeśli nie narodzimy się na nowo, jeśli nie uda nam się spojrzeć na nasze życie raz jeszcze, z dziecinną prostotą i entuzjazmem - to gubimy sens życia. ..."

" ... Kiedy widzimy ciągle tych samych ludzi, stają się oni w końcu częścią naszego życia. A skoro są już częścią naszego życia, to chcą je zmieniać. Jeśli nie stajemy się tacy, jak tego oczekiwali, są niezadowoleni. Ponieważ ludziom wydaje się, że wiedzą dokładnie, jak powinno wyglądać nasze życie. Natomiast nikt nie wie, w jaki sposób powinien przeżyć własne życie. ... "

" ... Kimkolwiek jesteś, cokolwiek robisz, jeśli naprawdę z całych sił czegoś pragniesz, znaczy to, że pragnienie owo zrodziło się w Duszy Wszechświata. I spełnienie tego pragnienia, to twoja misja na Ziemi. ..."

Jeżeli szukacie czegoś do poczytania na wakacje, chcecie oderwać się od rzeczywistości, a jednocześnie przeżyć coś nieopisywalnego, polecam dwóch pisarzy na "C" - Carroll i Coelho.

"Mędrzec jest mędrcem tylko dlatego, że kocha.
Zaś głupiec jest głupcem, bo wydaje mu się, że miłość zrozumiał "

Przyjemnej lektury !!
Maciej Dymarski